2017 m. birželio 13 d., antradienis

Bendraudamas nenaudok frazių, iškeliančių tave aukščiau už pašnekovą

Viena iš dažniausiai pasitaikančių nesusikalbėjimo priežasčių būna sąmoningas arba nesąmoningas vieno pašnekovo savęs statymas aukščiau už kitą. 

Jei kalbėtume tranzakcinės analizės kalba, tai sakytume, kad vienas prisiima Tėvo vaidmenį, o kitą nustumia į Vaiko poziciją.  O jei pasakyti visai paprastai, tai vienas iš pašnekovų pradeda kitą mokyti gyventi.

Žemiau pateiksiu keletą pavyzdžių, o tu, mielasis skaitytojau, pasistenk suprasti, ar tokios frazės nėra būdingos tau.


Aukščiau save statantis (o tuo pačiu nužeminantis pašnekovą) dažnai naudoja apibendrinančius žodžius kaip visada, niekada, visi, niekas. Pavyzdžiui:

Tu niekada manęs neklausai
Visi taip mano

Tu nieko nesupranti...
Niekas taip nesielgia...
Kalbi nesąmones...

Be to save statantis aukščiau už pašnekovą mėgsta kitus paauklėti , nurodinėti  ar pamokyti.

Tau reikėtų...
Išmok tinkamai elgtis... 
Turi suprasti...
Galvok, ką kalbi...

Pamokymai gali būti išreiškiami ir mandagesne forma, tačiau jų esmė yra lygiai tokia pati – save pastatyti aukščiau už kitą.  Pavyzdžiui:

Tu gi esi protingas žmogus...
Kaip jūs taip nesuprantate elementarių dalykų...
Galėtumei susiprasti...
Aš tavo vietoje...

Jei tau atrodo, kad čia tik paprastos dažnai naudojamos frazės, išversiu, kaip jas priima pašnekovo pasąmonė: „Jis man aiškina, kaip turiu elgtis.  Įsivaizduoja, kad viską žino... O pats koks...  Tegu man neaiškina.  Aš pats geriau žinau!”  Ir nuoširdaus pokalbio kaip nebūta.  

Tiesiog reikia prisiminti, kad geriausia su kitu bendrauti kaip su lygiu.  Tada jis jaus pagarbą sau, pasitikės jumis ir tuo pačiu atsilygins jums.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą