2017 m. liepos 31 d., pirmadienis

Mokslinių ir gyvenimiškų paradigmų kaita

Sergejus Kovaliovas
Visų pirma reikia paaiškinti, kas yra paradigma.  Tai - įsitikinimų, kas yra, kas yra teisinga, kaip turi būti ir pan. visuma.  Kaip žinome, įsitikinimai yra savaime išsipildančios pranašystės.  Tad, kuo tikime, tuo ir gyvename.

Tačiau įsitikinimai paprastai nušviečia tik tam tikrą visuminio gyvenimo pjūvį.  Žmogus lyg daugiabriaunis deimantas, dėl savo įsitikinimų ribotumo gyvenantis tik viena savo briauna, kai visos kitos grožybės (ir galimybės) yra giliai paslėptos pasąmonės rūsiuose.

Atrodytų, kad mus nuo sustabarėjimo galėtų išgelbėti mokslas, tačiau ir patys mokslininkai yra žmonės, kuriems būdingi savi įsitikinimų apribojimai, kurie pernešami ir į mokslo sritį.


Štai kaip apie problemas mokslo srityje kalba integralinio neuroprogramavimo kaip savarankiško psichoterapinio metodo autorius prof. S. Kovaliovas:

"Mūsų laikais priimta manyti, kad mokslas - tai kažkas tokio fundamentalaus. Tai toks skrydis, kuris tęsiasi, tęsiasi, tęsiasi...Mokslininkai pakyla kaip ereliai, iš karto vienu ypu priimami nauji požiūriai, ir dabartiniu metu, mokslas pasiekė tokių neregėtų aukštumų, kad jau nebereikia nė kalbėti.
Mes jau prisiartinome prie to, kad atskleistume viską, ką tik nori, tame tarpe ir tai, ko niekam nesinori ir niekam nereikia.
Tai štai, aiškinu, kad iš tikrųjų tai susiję su tuo, jog mokslas - tai drama, tai peštynės. Peštynės už tiesą. Tai audringos tiesos paieškos.
Ir mokslo istorija - tai kiek toliau už visus kitus pažengusių asmenybių drama. Kartais - baisi drama, kurios metu sutepamos reputacijos, sutrypiami gyvenimai ir t. t.
Ir, iš kitos pusės, tai - klaidų ir paklydimų istorija, kurie per ilgą laiką tapo absoliučia tiesa, kurią visi priima kaip kažką savaime suprantamo."

Apie tai prof. S. Kovaliovas kalba "ProPsichologija" laidoje "Mokslo paradigmų kaita".  Ir ne tik apie tai.  Sužinosime, kodėl svarbu keisti savo gyvenimo paradigmas, kurios, tiesą sakant, buvo įgytos ankstyvoje vaikystėje. 
Ir dar sužinosime, kad dabartiniu metu keičiasi paradigmų paradigma.  Kas tai?  Spausk nuorodą ir sužinosi.
https://youtu.be/ma8XG3juPkA
Jei tu, mielas blogo skaitytojau, atėjai į šį blogą, tai žinau, kad tavęs neišgąsdins ganėtinai ilga video trukmė - 58 min.  Iš tiesų tai labai trumpas laikas sužinoti didžiulį kiekį informacijos.
Ir kartu rimtos žinios perduodamos suprantamai, paprastai, aiškiai.
Tik išklausius šį video, kilo noras juo pasidalinti.  Dabar dalinuosi ir video įrašu su lietuviškais subtitrais.  Ačiū Andinai Užkuraitienei už milžinišką darbą -  video išvertimą į lietuvių kalbą ir teksto paruošimą.
Smagaus, turiningo ir naudingo klausymo!
https://youtu.be/ma8XG3juPkA

1 komentaras:

  1. Taip ir nesipratau, kas ta pardigma, Jei tai įsitikinimų visuma, tai gal pasaulėžiūra? Hm. Bet prie ko, tuomet išsipildančios, ir dar savaime, pranašystės? Ir , bendrai, ar gali pranašystės išsipildyti kaip nors kitaip, o ne savaime... Nuostabu, kaip kartais protingai ir įtikinamai skamba frazės, o įsigilinus, lieka tik dulkės saujoje.

    AtsakytiPanaikinti