2017 m. balandžio 23 d., sekmadienis

Kuo informacija skiriasi nuo įsitikinimo?

Klausimas: Kuo paprasta informacija skiriasi nuo įsitikinimo?

Sergejus Kovaliovas atsakė:

Pasakysiu taip: yra gryna informacija, yra tiesiog faktas. Informacija, žinojimas – tai tiesiog grynas faktas.  Ir šia prasme žinios yra naudingos.  Pavyzdžiui, „žmogus yra žmogus“ – tai informacija, o „žmogus yra šūdas“ – įsitikinimas.  Supratote?

Pasirodo, yra toks paradoksalus dalykas – mes gauname informaciją, kuri yra tiesiog informacija, ir kuri yra mums naudinga darbui.  Tai švari informacija, t.y. neapsunkinta vertinimais, įsitikinimais ar pan. informacija.


Žinios, tapusios mūsų nuosavybe, nustoja būti tiesiog informacija.  Jos tampa įsitikinimu, kad viskas blogai baigsis, nes „aš ir taip žinojau, kad iš to nieko gero neišeis!“ ir panašiai, ir panašiai. Išeina, kad mes informacijai suteikiame papildomą reikšmę, kurios ji iki tol neturėjo. Ir tada ji tampa įsitikinimu apie pasaulį.

Bet po įsitikinimo sluoksniu yra informacija.  Suprantat?

Ir jeigu pabandysime perteklinę informaciją atskirti arba pakeisti, yra tikimybė, kad vėl gausime švarią ir naudingą informaciją. Ir tuo pačiu atsisakysime nereikalingų (nors ir nelabai stiprių) įsitikinimų.


Bendrai paėmus, jūs užduodate įdomius klausimus.  INP kūrimo metu man dažnai tenka lįsti į filosofiją, neurokibernetiką, sitemų teoriją ir kitas mokslo sritis. Ir jeigu anksčiau aš maniau, kad betvarkė yra tik psichologijoje ir ekonomikoje,tai dabar su siaubu suvokiau, kad niekur nėra tvarkos! Ir iš viso šito tenka traukti priimtinus modelius ar juos kurti pačiam.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą