2017 m. gegužės 12 d., penktadienis

Toks tokį traukia arba nelaimingi žmonės mieliau renkasi nelaimingų žmonių draugiją


Prisiminkite situaciją, kada paskutinį kartą džiaugėtės.  Įsivaizduoju, kad jums norėjosi pasidalinti savo džiaugsmingomis emocijomis su kitais.  Žmonėms patinka geros emocijos ir jie mielai jūsų klausėsi.

Tačiau įsivaizduokim, kad jūs apimtas ne džiaugsmo, o nerimo.  Ar norėsis dalintis nerimu su kitais?  Tai priklausys nuo to, su kokiais žmonėmis.  Jei kiti taip pat jaus nerimą, tai labai tikėtina, kad jūs norėsite būti būryje, kurie jaučiasi panašiai.


Ir vargu ar norėsis būti su ramiai ar net džiugiai nusiteikusiais žmonėmis, nes jų bendrijoje ypatingai ryškiai pajusite savo menkumą.  Tokioje situacijoje, tikėtina, panorėsite būti vienas.

Psichologas S. Šachteris suorganizavo eksperimentą, siekdamas patikrinti prielaidą, kad nerimas – pagrindinė priežastis, dėl kurios norima būti su kitais žmonėmis.

Dalyvauti eksperimente Šachteris pakvietė vyresnio kurso studentes ir suskirstė jas į dvi grupes.  Vienoms jis pasakė, kad eksperimento metu jos gaus pakankamai skausmingą elektros smūgį.  O kitos grupės merginoms paaiškino, kad eksperimento metu patirs tiks lengvą elektros virptelėjimą, kuris bus visai neskausmingas. 

Jau tikriausiai numanote, kad ne elektros smūgis vaidino eksperimente svarbiausią vaidmenį. Tiesą sakant, Šachteris net neketino leisti merginoms pajusti elektros smūgių.  Visa esmė buvo vienos grupės studentėms sukelti laukimo nerimą, o kitos – ne.

Atitinkamai instruktavęs merginas  ir  jas “parengęs” elektros smūgio išbandymui, Šachteris paprašė jų palaukti 10 minučių, nes „reikia paruošti aparatūrą“.  Tuo pačiu merginoms buvo leista pasirinkti, ar jos nori laukti po vieną, ar grupėje.

Didžioji dalis merginų, kurios laukė skaudaus smūgio, norėjo likti su grupe nerimaujančių.  Jei joms būdavo siūloma palaukti kartu su tomis, kurios jaučiasi ramiai, tai nerimaujančios merginos mieliau pasirinkdavo laukimą vienoms.

Tuo tarpu dvigubai mažiau antrosios grupės studenčių, palyginus su pirmąja grupe, norėjo laukti eksperimento pradžios kartu su kitomis.

Psichologas S.Šachteris padarė išvadą, kad nelaimingi mieliau renkasi nelaimingų žmonių draugiją. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą