2017 m. gegužės 11 d., ketvirtadienis

Rozenchano eksperimentas


Papasakosiu apie keistą eksperimentą, kurį 1973 m. atliko D. L. Rozenchanas.  Beje, šis amerikiečių psichologas ir yra  geriausiai žinomas kaip jo vardu pavadinto eksperimento autorius.

Psichologas siekė patikrinti, ar psichiatrų pacientams nustatomos diagnozės yra pakankamai teisingos.

Rozenchano parinkti aštuoni savanoriai (tarp kurių buvo trys psichologai, pediatras, psichiatras, dailininkas, namų šeimininkė ir pats Rozenchanas), imituodami psichinę ligą, kurios metu jie girdi balsus, “kreipėsi pagalbos” į psichiatrus.  Visiems jiems buvo nustatytos diagnozės šizofrenija ar bipolinis sutrikimas.  Visiems buvo paskirtas medikamentinis gydymas.

Atsidūrę psichiatrinėje ligoninėje, jie nustojo vaidinti ligą ir elgėsi adekvačiai.  Iš ligoninės jie buvo paleisti po 7 ar net 52 dienų ir tik po to, kai patys prisipažino, jog iš tiesų tik suvaidino ligą.  

Kitoje eksperimento dalyje psichiatrinės ligoninės gydytojai buvo informuoti, kad į jų ligoninę bus atsiųstas vienas pseudo ligonis, kurį reikės atskirti.  Eksperimento laikotarpiu net 83 193 naujų pacientų buvo įtarti apsimetusiais ligoniais.

Reikia pasakyti, kad Rozenchanas į ligoninę tada nenusiuntė apsimestinio ligonio.  Tokiu būdu jis įrodė, kad būdai, kariais psichiatrai nustato ligonių diagnozes turėtų būti tobulinami.

Nesu žinovė, kiek nuo to laiko patobulėjo psichiatrinių diagnozių metodai, tačiau gyvenimas neretai pats suorganizuoja panašius eksperimentus.   Skaičiau, kad po to, kai koks kriminalinis įvykis plačiai nuskamba masinėse informacijos priemonėse, policijos skyriuose ryškiai padidėja skambučių, pranešančių apie įtariamuosius, skaičius.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą