2016 m. gruodžio 30 d., penktadienis

Kuo suaugęs žmogus skiriasi nuo nesubrendėlio


Arūno Maniušio nuotr.
Tikriausiai, visi esate pastebėję, kad kartais suaugusieji elgiasi visai ne kaip suaugusieji.  Dėdė jau amžiuje, o teta irgi nebe mergaitė, bet užpyks, užsiožiuos, ims nesąmones išdarinėti... Pažįstama?  Be abejo, taip. 
Ir mes patys neretai pasielgiame lyg maži vaikai, kad paskui  net gėda prisiminti. 

Tai kas gi iš tikrųjų yra suaugęs žmogus? Žemiau išvardinsiu bruožus, kurie būdingi suaugusio žmogaus gyvenimui.

1.    Suaugęs suvokia savo būseną, kurioje tuo metu jis yra. Jeigu jis rėkia, tai kartu jis supranta, kad tuo metu jis pyksta. O kai žmogus supranta, kad jis pyksta, jis jau gali valdyti savo pyktį.

2.    Suaugęs gali apibūdinti savo būseną, papasakoti, kaip jaučiasi. Pavyzdžiui, jis gali pasakyti: „Kai tu tai pasakei, man pasidarė labai skaudu.  Man buvo taip negera. Net silpna pasidarė.“  Ir taip kalbėti apie savo jausmus yra normalu.

3.    Suaugęs nesiteisina ir nesigina.  Tai tik laiko gaišimas. Jis nesileidžia į tuščius kažko kažkam įrodinėjimus.  Geriausiu atveju jis išeina.

4.    Suaugęs neįtikinėja ir neįrodinėja. Jis gali paprasčiausiai pasakoti apie tai, ką žino tiems, kam tai įdomu.

5.    Suaugės neverčia kitų teisintis ar gintis, įtikinėti ar įrodinėti. Jis gerbia kitų pasirinkimo teisę.

6.   Suaugęs neprisiima atsakomybės už kitų priimtus sprendimus. Tuo viskas ir pasakyta.

7.   Suaugęs nepermeta kitam atsakomybės. Niekas nėra atsakingas už mūsų veiksmus, tik mes patys. Niekas nėra kaltas dėl to, ką mes padarėm, nes kalti vėl esam patys.

8.   Suaugęs nevertina ir nekabina etikečių. Normalus suaugęs negali pakęsti vertinimų „tas - gerai, tas - blogai, tai - moralu, tai – amoralu, tai - teisinga, tai – neteisinga.“. Jis nekabina ir etikečių: „tas – ožys, tas – asilas, anas – runkelis, o tas – kvailys“.

9.   Suaugęs siekia tobulėti pats ir skatina tai daryti kitus. Jam tai įdomu, jį tai įkvepia ir todėl jis nori, kad ir kitiems būtų smagu.

10. Suaugęs linkęs bendrauti su protingesniais už save.  Arba visai nebendrauti. Jis nesiekia dirbtinio bendravimo, jis savistovus. 
Na, kaip?  Kiek mumyse tikro suaugusio? 

Pagal S. Kovaliovą iš video laidos "Kai tapti nugalėtoju" .

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą