2017 m. sausio 9 d., pirmadienis

Paglostymų reikšmė ir rūšys


Arūno Maniušio nuotr.
Pakalbėkime apie paglostymus. Daugybė psichologinių tyrimų įrodė, kad paglostymai yra būtini normaliam fiziniam, psichologiniam ir socialiniam vystymuisi bei gyvenimui.

Paglostymu, anot trasakcinės analizės, yra bet koks veiksmas, susijęs su kitu asmeniu.  Tai ne tik fizinis paglostymas, bet ir pagyrimas, barimas, padrąsinimas, pagrasinimas, ignoravimas, pritarimas, nusišypsojimas, linktelėjimas galva ir t.t.

Kaip jau pastebėjote, paglostymai gali būti pozityvūs ir negatyvūs.

Kita vertus paglostymai gali būti sąlyginiai ir besąlyginiai.

Tokiu būdu paglostymai gali būti keturių rūšių:
Pozityvūs besąlyginiai
Pozityvūs sąlyginiai
Negatyvūs besąlyginiai
Negatyvūs sąlyginiai.Pozityvūs besąlyginiai paglostymai skatina pasireikšti jo stipriąsias asmenybės puses, stiprina jo identitetą, pasitikėjimą savimi, norą veikti.

Pavyzdžiui: Šaunuolis! Puikiai padirbėjai.  Esi vienas iš efektyviausių mūsų kolektyve.

Pozityvūs sąlyginiai paglostymai stimuliuoja žmogaus veiksmus ir jausmus, ir todėl taip pat skatina asmenybės vystymąsi.

Pavyzdžiui: Girdėjau, kad mūsų organizacijos vadovai gerai atsiliepė apie tavo darbą.

Negatyvūs sąlyginiai paglostymai (kuriuos jau sunku net vadinti paglostymais tiesiogine ta žodžio prasme) skatina žmogų suprasti savo klaidas, netinkamus tai situacijai  veiksmus bei emocijas, ir kartu ragina juos pakeisti.

Pavyzdžiui: Nemalonu tau pasakyti, bet neseniai du klientai skundėsi, kad dirbi neefektyviai.

Negatyvūs besąlyginiai paglostymai tiesiogine ta žodžio prasme žlugdo asmenybę.  Juos girdėdamas žmogus į tai skaudžiai reaguoja arba bent stengiasi juos ignoruoti, pasinaudodamas psichologinės gynybos mechanizmais.

Pavyzdžiui: Tu – visiškas tinginys! Iš tavęs jokios naudos!Kaip suprantame, kitų žmonių (ir ypač vaikų) atžvilgiu ekologiška vartoti pozityvius besąlyginius ir sąlyginius paglostymus, tam tikrais atvejais galima pasinaudoti negatyviais sąlyginiais ir absoliučiai nevartotini negatyvūs besąlyginiai.


Toliau pateiksiu keletą pavyzdėlių, kuriems, prašau, priskirti paglostymų rūšį.
1.    Auklėtoja gyrė, kad matematikoje padarei ryškią pažangą.  Sakė, kad jei taip ir toliau mokysiesi, tai greitai būsi geriausias klasėje.  Labai malonu buvo tai girdėti.
2.    Dar mažai į galvą gavai lochas, k****a ,kaskoks ,duchas ,trauma. (iš interneto).
3.    Mano draugė mano, kad vyras nevertas vyro vardo, jei nenuperka žmonai kailinių... (žmona vyrui).
4.    Aš norėčiau turėti tokį atsakingą draugą kaip tu.

 Paruošiau pagal S. Kovaliovą iš knygos "Efektyvaus vadovavimo NLP".

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą